Gargano Lesní Slunce


Co je Gargano?

 

Zelený poloostrov, ostruha pomyslné italské boty na východním pobřeží. Svět sám o sobě, který se od zbytku Itálie liší přírodou, pobřežím, historií, kulturou, lidmi, dialektem a mnoha dalšími atributy. Je výjimečný i pohledem z letadla, kdy pod sebou spatříte zelený výběžek do moře, kterému dominují dvě veliká jezera (Lago di Varano a Lago di Lesina), od moře oddělená jen úzkým pruhem pevniny. Pokud vám gargánské pobřeží místy připomíná Dalmatské ostrovy, nejste vůbec vedle. Chorvatský Dubrovník je přes moře vzdálen jen 170 km a geologické složení obou pobřeží je téměř totožné. Vápencové skály, které spadají strmě k moři a vytvářejí pohádkové scenérie, útesy, rozeklané poloostrovy a tisícileté, přírodou vytvořené skalní okna a jeskyně. To spatříte pouze na Garganu.

Dominantou Gargana jsou všudypřítomné olivovníky, pomerančové a citronové háje. Téměř neexistuje místo, kde by se netřepotala záplava stříbřitě zelených drobných lístků a pitoreskně pokroucených kmenů olivovníků, z jejichž plodů se získává tekuté zelené zlato – olivový olej. Další dominantou Gargana jsou pobřežní „trabucchi“ - větší i menší dřevěné rybářské konstrukce. Kdysi sloužily k obživě rybolovem, nyní jsou z nich tradiční rybí restaurace s terasami a vyhlídkou na moře. Pobřeží celé jižní Itálie, tedy i Gargana, je lemováno další dominantou, výrazným svědectvím dávné historie – strážními věžemi. Sloužily jako signální bašty na obranu před piráty a nájezdníky, kteří tuto sladkou zemi s oblibou plenili, rabovali a kolonizovali dlouhá staletí. Arabové, Saracéni, Turci a mnoho dalších.

Poloostrov Gargano je cca 65 km dlouhý, 40 km široký a rozkládá se na ploše cca 2015 km2. Je součástí jihoitalského regionu Apulie, provincie Foggia a chráněného Národního parku Foresta Umbra (unikátní pralesní rezervace). Nejvyšší hustota zalidnění je na pobřeží, vnitrozemí moc osídleno není. Gargánské pohoří se nazývá Apulská pahorkatina s nejvyšší horou Monte Calvo - 1.065 m.n.m. Od roku 1991 je území Gargana prohlášeno za národní park a zároveň se o něm hovoří jako o jedné z perel Jaderského moře. Klima na poloostrově je výrazně středomořské, tzn. dlouhé, horké a suché léto a vydatné zimní srážky.

Moderní přímořská turistika je však poměrně mladá, rozvíjí se zde teprve několik posledních desetiletí. Gargano představuje ideální místo pro báječnou dovolenou, kterou si můžete užívat na větších i menších plážích s jemným světlým pískem a křišťálově čistou vodou. Pláže zalité sluncem se nacházejí i mezi vysokými vápencovými útesy, které vytvářejí jedny z nejmalebnějších scenérií regionu.